Kampen om den elektroniske fremtid har fået Dansk Bibliotekscenter (DBC) og Infomedia til at gå sammen om et fælles bud på Nordens største portal for e-bøger. Dermed intensiveres dysten blandt udbyderne om at sikre sig forlæggernes tillid. Den Danske Forlæggerforening vil nemlig i begyndelsen af efteråret afgøre, hvilken løsning de vil anbefale til deres medlemmer. Snarligt gennembrud Indtil juni måned konkurrerede Dansk Mediedesign, Infomedia og DBC alle om at vinde forlagenes tillid, men nu har DBC og Infomedia valgt at gå sammen om et bud. Kampen om at sikre sig e-bogportalen er intens. Selv om papirbøgerne fortsat er læsernes foretrukne, mener flere, at de elektroniske bøger på et tidspunkt vil tage over. »Men det helt store gennembrud for e-bøger kommer først den dag, vi har et rigtigt godt e-papirformat. Og det ligger nok fire-fem år ude i fremtiden«, siger Klaus Nyengaard, der er administrerende direktør hos Infomedia.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce