Den tidligere direktør for og medstifter af internetboghandlen myboox.com - der senere er blevet til saxo.com - har været på skolebænken og afleveret bachelorprojekt på HA jur.-uddannelsen ved Copenhagen Business School. Og hans opgave bidrager til debatten om et mere liberalt bogmarked. Milliongave til forbrugerne Henrik Riis har foretaget beregninger, der viser, at det koster forbrugerne 250 millioner kroner ekstra om året, at bogpriserne i Danmark er faste, sammenlignet med i Sverige, hvor bogmarkedet er frit og priserne dermed lavere på grund af konkurrence. Samtidig lyder et bud fra en folketingsdebat om emnet, at staten må støtte litteraturen med 100 millioner kroner ekstra, hvis forlagene konkurrerer på prisen og ikke kan investere i så megen smal litteratur. Med andre ord ville forbrugerne tjene 150 millioner kroner, hvis staten opkrævede de 100 millioner via skatten, gav dem tilbage i litteraturstøtte og satte bogmarkedet frit. Fra teori til praksis Som medstifter af en internetboghandel kæmpede Henrik Riis selv indædt for at få lov til at konkurrere på prisen, hvad han altså nu argumenterer for med en økonomisk analyse, der blandt andet også tager højde for den lavere svenske bogmoms. Regeringen har som mål at liberalisere bogmarkedet, så måske vil vi snart se, om vejen fra teori til praksis holder. Foreløbig har Henrik Riis fået 10 for sin opgave.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce