Bogmesse åbnet med debutantpris

Lyt til artiklen

Den årlige bogmesse i København - BogForum - er i fuld gang. Ved den officielle åbning fik forfatter og journalist Kristian Ditlev Jensen overrakt BG Banks Debutantpris 2004 på 25.000 kroner samt en statuette i keramik. Prisen får han for sin anmelderroste roman 'Livret', der følger den dansk-engelske madanmelder Robin McCoy, der rejser verden rundt for at skrive om vin og mad, og som mister sin japanske hustru, da hun rammes af en psykisk sygdom og begår selvmord. I alt 17 kandidater var blevet indstillet af forlagene til prisen, der tidligere hed Debutantprisen. Med navneskiftet til BG Banks Debutantpris er beløbet blevet hævet fra 10.000 til 25.000 kroner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her