I sidste nummer af Bøger blev der i artiklen om Johannes Spyris højtelskede børneklassiker 'Heidi' udtrykt en barnlig undren over, at Heidi på forsidetegningen er lyshåret, meget lyshåret endda, selv om det inde i bogen udtrykkeligt siges, at hun er sorthåret. Flere læsere har reageret med forskellige forklaringer. Blandt andet at hendes lyse hår antagelig har noget at gøre med tiden, det vil sige 1930'erne, og dette tidsrums sværmen for det nordiske (læs: ariske) udseende. Men svaret er langt enklere. En læser har fortalt, at tegneren Karen Begtrup Christiansen, en søster til den folkekære skuespiller Rasmus Christiansen, var stærkt ordblind og derfor ikke orkede/magtede at læse teksten, inden hun tegnede. Så derfor blev Heidi lyshåret! Forlægger Christen Christiansen (Forlaget Notabene), der i dag udgiver Heidibøgerne, har sendt Politikens læsere en tegning af en mørkhåret Heidi.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
-
Der ulmer en bekymring i Radikale Venstres bagland: »Så risikerer vi, at regeringen kollapser«
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview
Debatindlæg af Sune Gylling Æbelø