Eva Ström er født i 1947. 'Revbensstäderna' er hendes sjette digtsamling og består af digte og prosalyriske stykker i tre afdelinger. Bedømmelseskommiteen ledsager litteraturprisen med følgende motivering: »Eva Ström er en særegen stemme i det svenske digtlandskab. Hun er forbillede for en yngre generation af digtere, og hun befinder sig i stadig fornyelse. Hun undersøger sprogets grænser og udforsker ordenes muligheder. 'Revbensstäderna' udmærker sig ved den gribende djærvhed, intensitet, fysikalitet og klarhed, med hvilken hun skildrer menneskenes vilkår i verden i dag«. Prissummen er på 350.000 danske kroner, og prisen vil blive overrakt i Oslo i oktober 2003.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Elisabet Svane: Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
-
Er det en joke?
-
Fra den ene dag til den anden lukkede USA den europæiske dommers liv ned. Nu svarer EU igen
-
Nu har økonomer regnet og sat tal på regeringens løfter
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00





