Vor klumme har via e-mail netop modtaget en advarsel fra Taleban-bevægelsen. Den har sendt følgende meddelelse til vor mailbox: »Kære modtager. De har netop modtaget en taleban-virus. Da vi ikke er så teknologisk avancerede i Afghanistan, er dette en manuel virus. Vær venlig selv at slette alle filer på Deres harddisk og send herefter denne besked videre til alle de kender. Mange tak for hjælpen«. Selv tak, siger vi og iler videre til den spændende tekst, hvorfra vi i sidste uge hentede så smukke quiz-ord om elefanten. Som blandt andet vor læser Rolf Dorset gør opmærksom på, var det Karen Blixen, vel en af de forholdsvis få danske forfattere, der selv har været på elefantjagt, der i sin tid skrev så begejstret om det store dyrs, om vi så må sige, mirakuløsitet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Sexscenerne med hans kone vakte opstand. Og det er langtfra den eneste skandale
-
Hvis vi får den regering, der lige nu er på tegnebrættet, får vi nok tre, ikke to, oppositioner
-
Om en måned skal de være ude: Op mod 100 musikere får frataget deres øvelokaler
-
Trump joker om at overtage Cuba 'når arbejdet i Iran er færdigt'
-
Du slipper ikke serien om de uopsigtsvækkende personer, før den er forbi
-
Morten Messerschmidt: »Virkeligheden er jo, at blå blok tabte valget«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
ANALYSE
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.





