Jane Aamund fejrer 75-års-fødselsdag med endnu en bog

Publicist. Forfatteren Jane  Aamund har siden 1980 været journalist ved Berlingske. Men det er ikke mindst hendes lange liste af  bøger, der har givet fødselaren en endog meget stor læserskare.
Publicist. Forfatteren Jane Aamund har siden 1980 været journalist ved Berlingske. Men det er ikke mindst hendes lange liste af bøger, der har givet fødselaren en endog meget stor læserskare.
Lyt til artiklen

Danmark er så heldigt, at vi er udstyret med en lang række fremragende, velskrivende kvindelige journalister i den modne ende.

Navne som Ninka, Annelise Bistrup, Lise Nørgaard er noget af en perlerække. Og med i perlekæden er bestemt også Jane Aamund.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her