»Sidst på vinteren i mit 17. år kom min mor frem til, at jeg var deprimeret. Hun baserede sin diagnose på, at jeg næsten aldrig kom ud af huset, lå det meste af tiden i min seng, læste den samme bog igen og igen, spiste meget lidt og brugte ret meget af min tid på at tænke over døden«. Sådan indleder Hazel, en teenager med kræft i skjoldbruskkirtlen, metastaser i lungerne og et liv bundet til et iltapparat, sin fortælling om, hvorfor hun begynder i en selvhjælpsgruppe. Der møder hun lækre Augustus, der har knoglekræft og benprotese, og de to forelsker sig. Og en af dem dør.
LÆS OGSÅ Unge vil læse kærlighedshistorier blandet med kemo og spiseforstyrrelser
Stort i udlandet
»Jeg fortalte i korte træk Augustus om mit mirakel: Jeg blev diagnosticeret med kræft i skjoldbruskkirtlen, stadie IV, da jeg var 13 år. Jeg nævnte ikke, at diagnosen blev stillet tre måneder efter, at jeg havde fået min første menstruation. Det var ligesom: Tillykke! Du er en kvinde. Og læg dig så til at dø«, fortæller Hazel.
Det lyder ikke umiddelbart så muntert. Men bogen ’En flænge i himlen’ af amerikanske John Green har ligget på The New York Times’ ungdomsbestsellerliste i over et år nu og er blevet kaldt »forbandet tæt på genial« af Time Magazines anmelder.
Amerikansk tåreperser er fyldt med stille smil og ægte tårer





