Hvem skulle nu tro, at manden, vi husker som rablende skattefornægter og manisk fremmedfjende, den marcipangnaskende Mogens Glistrup, havde den legendariske sportskommentator Gunnar 'Nu' Hansen, kulturpersonligheden Poul Henningsen (PH) og matematiker og regensprovst Harald Bohr som idoler.
Men det havde han, og det giver mening, når man dykker ned i Glistrupdybet til alt det, der ikke stod tydeligt, når den højtråbende provokatør slog om sig med politiske budskaber i de godt tyve år, han var en del af den offentlige debat og skabte et karikeret billede af sig selv.
Men han bundede dybere, den gode Glistrup, fremgår det af den bog om ham, som hans ældste datter, Anne-Marie Glistrup, har skrevet.
Der er tale om første bind af to, og bind 1 beskriver naturligt nok barnet, teenageren og den succesfulde unge advokat med førstekarakter fra universitet og Simon Spies som ven.
Og slutter ved det såkaldte jordskredsvalg for præcis 40 år siden, da Glistrups dugvåde Fremskridtsparti scorede 28 mandater.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Bliv en del af fællesskabet på Politiken
Det koster kun 1 kr., og de hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Prøv nuEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind her