Fransk stjerneforfatter: »Man kan dræbe med ord«

Våben. Delphine de Vigans halvt selvbiografiske roman om sin mor er barsk læsning. Og så har hun endda holdt igen, for forfatteren mener, at det at skrive, er et meget farligt våben.
Våben. Delphine de Vigans halvt selvbiografiske roman om sin mor er barsk læsning. Og så har hun endda holdt igen, for forfatteren mener, at det at skrive, er et meget farligt våben.
Lyt til artiklen

Kun kineserne er i sving i deres tøjbutikker denne tidlige morgen på rue du Chemin Vert i Paris. Selv om der knap er plads til flere kjoler på stativerne, får de mast endnu et par ind, og vinduerne står som farveklatter mellem de mange forretninger, der stadig har rullegitrene nede.

Porten ind til Delphine de Vigans skrivehybel er knaldrød, men inden vi går ind, skal vi lige slå alle disse farveindtryk om til sort-hvid – tilbage til fransk tv i 1969 og den dokumentar, der ligger til grund for de Vigans bestsellerroman ’Alt må vige for natten’.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her