Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Prognose for bogvinteren: Det bliver lummert

Sex. Hvordan er det for forfattere at skrive sexet? Er det sværere at skrive erotik end andet litteratur? Og er det dårlig smag? Tegning: Jørn Villumsen
Sex. Hvordan er det for forfattere at skrive sexet? Er det sværere at skrive erotik end andet litteratur? Og er det dårlig smag? Tegning: Jørn Villumsen
Lyt til artiklen

Tip begyndte at slikke hendes klitoris. Sødmefulde, ulidelige jag fór gennem hendes dirrende legeme. Alting sitrede. Hun bestod alene af længsel, det var, som om intet andet eksisterede end tungen og hendes utåleligt sultne krop«.

Kvinden, der lægger krop til ovenstående lesbiske sex, er ’Merete’, en folketingspolitiker, i spil til en post som ligestillingsminister og modstander af prostitution. Alligevel ender hun i sine lysters vold hos den thailandske sexarbejder ’Tip’ i Anne-Marie Vedsø Olesens bidrag til novellesamlingen ’360°’, hvori 11 danske forfattere skriver en fræk historie.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Hvad sker der, hvis man er vågen i 24 timer på Roskilde Festival? Det satte Felix Thorsen Katzenelson og hans lydkollega Jonas Bach-Madsen sig for at undersøge - og gik fra at være veludhvilede journalister til at blive ølbongende, jointrygende og smatdansende festivalgæster. Fra klokken 6 til 6 mødte de veninder på bongjagt, fyre med fetaopskrifter, festlige frivillige og en masse kærlighedspåvirkede festivalgæster.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her