Litteraturmanden med de skæve synspunkter

Kendis. Horace Engdahl var i en årrække den, der annoncerede årets modtager af nobelprisen i litteratur.
Kendis. Horace Engdahl var i en årrække den, der annoncerede årets modtager af nobelprisen i litteratur.
Lyt til artiklen

Liv og Horace i Europa’ hedder en serie, der for tiden vises på Sveriges statslige tv. Her kunne man forleden se den litterære doktor Horace Engdahl over en gang spaghetti og Chianti i en italiensk restaurant fortælle den tredive år yngre serietegner Liv Strömquist noget om den romantiske poet Giacomo Leopardi.

Vi har at gøre med en intellektuel, der spænder vidt. Han har været en offentlig figur, lige siden han på en masse fremmede sprog annoncerede årets Nobelpris i Litteratur. For to år siden vandt han med ’Ballonvisen’ konkurrencen om en slagertekst til en melodi af Abba-komponisten Benny Andersson.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her