Vidste man det ikke før, så blev det krystalklart for fire år siden: Bogforum er en succes af den slags, der truer med at sprænge rammerne. De sidste fire år har der nemlig eksisteret en venteliste, som man må skrive sig på for måske en dag at opnå sin egen stadeplads ved Danmarks største årlige bogbegivenhed. Men for ti år siden så det ganske anderledes ud. Da Bogforum åbnede første gang i København i 1992, var hverken Gyldendals, Aschehougs eller Bonniers stande de største - for de store forlag ville slet ikke være med. Faktisk var interessen så beskeden, at Forum for at formindske underskuddet måtte udleje en del af kvadratmeterne til helt andre formål. Så den største enkeltudstilling på Bogforum 1992 var et udsalg af ægte tæpper. Men småforlagene og biblioteksvæsenet bakkede op, og publikumstilstrømningen var så overraskende, at de store forlag kom på bedre tanker. Da Gyldendal i 1994 bestilte sine mange kvadratmeter udstillingsareal, forvandledes eksperimentet endegyldigt til tradition: Også Danmark havde fået sin bogmesse, i lighed med de to nærmeste og nyeste forbilleder, Göteborg og Oslo.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Sexscenerne med hans kone vakte opstand. Og det er langtfra den eneste skandale
-
Hvis vi får den regering, der lige nu er på tegnebrættet, får vi nok tre, ikke to, oppositioner
-
Om en måned skal de være ude: Op mod 100 musikere får frataget deres øvelokaler
-
Trump joker om at overtage Cuba 'når arbejdet i Iran er færdigt'
-
Du slipper ikke serien om de uopsigtsvækkende personer, før den er forbi
-
Morten Messerschmidt: »Virkeligheden er jo, at blå blok tabte valget«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
ANALYSE
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.





