To forfattere fra hver sin ende af aldersskalaen bliver de danske bud på en vinder af Nordisk Råds Litteraturpris 2003. Danmark indstiller den 74- årige digter Per Højholts roman 'Auricula', som opnåede nærmest mytisk status i det litterære miljø, flere år før den udkom, og det andet bud på en dansk vinder er den 38-årige digter Morten Søndergaard, som i år har fået udgivet digtsamlingen 'Vinci, senere'. At Højholt er udvalgt som dansk kandidat må siges at være noget af en cadeau til den gamle digter, eftersom hans bog ikke er udkommet i år, men derimod forrige år. Bogen selv er imidlertid heller ikke helt almindelig. Den fortælles af et par ører, intet mindre, som undfanges i et bestemt øjeblik under Første Verdenskrig, hvor der er helt stille i hele verden. Fra dette øjeblik midt i den europæiske modernisme, et ærke Højholt-terræn, bevæger ørerne sig op gennem den europæiske kulturhistorie.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00




