Det er ikke til at se det, hvis man ikke lige ve' det, men den kvindelige titelfigur i verdens formentlig ældste endnu eksisterende familietegneserie, 'Busser & Blondie', fylder 75 4. september. Og dét skal fejres, så striben får besøg af præsident Bush og hans Laura såvel som af lasagnekatten Garfield, husholdningsvikingen Hagar, privatdetektiven Dick Tracy og Basserne fra Pløresødallejren, meddeler seriens nuværende forfatter og tegner, Dean Young. Han er søn af Chic Young (1901-73), der skabte 'Blondie Boopadoop' som sin tredje unge seriesild (efter 1920'er-serierne om 'Beautiful Bab' og 'Dumb Dora') og allerede efter tre år, nemlig 17. februar 1933, viede hende til den unge playboy Dagwood Bumstead (Busser). Med tiden fik de både børn og hunde (beagler, selvfølgelig, samme art som Pluto, Bjørnebanden m.fl.), og Blondie er stadig populær: Hun elskes af millioner og trykkes af tusinder, eller ifølge Dean Young helt præcis: af 2.300 aviser i 55 lande, og dermed en læserskare på 250 millioner med 35 forskellige sprog.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er seks opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.