Sidste år vandt Christian Jungersen med romanen 'Undtagelsen' og 25. januar er landets boghandlere og deres ansatte klar med den nye modtager af 'De Gyldne Laurbær'. Forfattere kan kun modtage hæderen én gang i karrieren, men denne klausul forhindrer heller ikke, at vinderen denne gang skulle blive Hanne-Vibeke Holst. Bestseller Med romanen 'Kongemordet' har hun markeret sig som årets suverænt mest populære forfatter. Historien om det spegede, politiske spil på Christiansborg - og en toppolitikers mishandling af konen - er foreløbig trykt i 75.000 eksemplarer. Bagholdsangreb Blandt de øvrige populære forfattere i 2005 er Helle Helle, der med 'Rødby-Puttgarden' er brudt igennem til det brede publikum. Priskomiteen har tradition for at lave et muntert bagholdsangreb på vinderen, men det vil blive svært at overraske prismodtageren 25. januar. Den største overraskelse vil være, hvis Hanne-Vibeke Holst ikke får prisen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Overraskende tæt gyser: 43 stemmer skiller nu kandidaterne i sydstat
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen