Ønsker man et indgående og dybt kendskab til Kvinfo som historisk institution, er der enestående førstehåndsberetninger at hente i Elisabeth Møller Jensens ’At se med egne øjne’, hvor vi også sideløbende følger forfatterens eget liv. Men der er også nogle bump på vejen i bogen.

Spændende bog om Kvinfos fødsel og liv: Elisabeth Møller Jensen giver zero fucks

Elisabeth Møller Jensen er ikke bange for at lægge sig ud med nogen. Det fremgår tydeligt af bogen 'At se med egne øjne'.   Foto: Lasse Kofod/POLFOTO
Elisabeth Møller Jensen er ikke bange for at lægge sig ud med nogen. Det fremgår tydeligt af bogen 'At se med egne øjne'. Foto: Lasse Kofod/POLFOTO
Lyt til artiklen

Jeg husker tydeligt første gang, jeg læste noget af Elisabeth Møller Jensen. Det var en anmeldelse af Jørgen Leths ’Det uperfekte menneske’, og det var sætningen om Leths kunstneriske virke, der hang ved: »Medmindre prostatakræften sætter en stopper for projektet, er der meget, der tyder på, at Jørgen Leth ender sin kunstneriske bane som pornograf for Nordisk Film«. ​​

Sætningen gav et ramaskrig og blev tolket, som om Elisabeth Møller Jensen havde ønsket hele menneskehedens urfader kastreret. Der er jo trods alt grænser for, hvem man må fornærme her i landet. Det blæste hun på, og det er samme indtryk, man sidder tilbage med efter at have læst bogen ’At se med egne øjne’, der må siges at være et stykke enestående danmarkshistorie.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her