Lotte og Søren Hammer er for alvidende og bedrevidende i det tiende og sidste bind om Konrad og Komtessen.

Blodbad er nogle gange bedre end blødsødenhed Søskendeparret Hammers bog er mere rodet ramasjang end raffineret coda

Foto: Udsnit af bogforside
Foto: Udsnit af bogforside
Lyt til artiklenLæst op
04:13

Dette er ifølge forlaget uigenkaldeligt sidste – og tiende – bind i serien om chefkriminalinspektør Konrad Simonsen og Co. I virkeligheden er ’Soldier Blue’ to romaner, som kejtet flettes ind i hinanden og falder sammen til sidst på de mange sidste sider.

Man skal ikke lade sig forskrække af den amerikanske titel. Selv om der krydses grænser, foregår hovedhandlingen mestendels inden for Danmarks gamle rige. Helt op til den danske side af Flensborg Fjord på en ø, som nok er lille, men stor nok til at rumme en skyde- og landingsbane for mindre fly.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her