Første del af Jakob Melanders slægtsroman har en sympatisk heltinde.

Der er noget gedigent sympatisk over bogen 'Forbandet blod', men den har for mange klichéer

Jakob Melander har kastet sig ud i en senmoderne slægts- og spændingsroman. 
   Arkivfoto Joachim Adrian
Jakob Melander har kastet sig ud i en senmoderne slægts- og spændingsroman.  Arkivfoto Joachim Adrian
Lyt til artiklen

Et sted under kulturens muld er der en broget tråd mellem klassikerne ’Forsytesagaen’ og ’Buddenbrooks’ og populærkulturens ’Dollars’, ’Dallas’ og ’Downton Abbey’. Samt mange andre serier om forgrenede stamtræer.

Vi taler om den spektakulære slægtshistorie om vældige, nogle gange sinistre kræfter, i selvspin af flossede familieforhold, krakeleret stamtavle, dynastisk dekadence og adel, der forpligter. Tidens tand i modernitetens grådige mund, mens blod altid er tykkere end både vand, gas og olie. Gerne tilsat den utilpassede ener med idealisme og sjælsadel i behold. Den i familiens øjne fortabte søn eller datter, som i modsætning til den i Bibelen ikke altid kommer tilbage, så fedekalven kan slagtes.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her