Søren Ulrik Thomsen modsætter sig, at poesi skal ’bruges’. Come on! Han skulle hellere glæde sig over, hvis der er læsere, der får det bedre af hans digte.

Come on, Søren Ulrik Thomsen! Du bør glæde dig, hvis folk får det bedre af dine digte

Når først et digt er sluppet ud i verden, begynder brugstyveriet. Det gælder også Søren Ulrik Thomsens værker.  Foto: Mads Nissen
Når først et digt er sluppet ud i verden, begynder brugstyveriet. Det gælder også Søren Ulrik Thomsens værker. Foto: Mads Nissen
Lyt til artiklen

Jeg har altid læst Søren Ulrik Thomsens digte og essays med stor fornøjelse. Jeg har aldrig hørt bedre ord i munden på Lars H.U.G. end »I kaffebar med cigaret og cola/ i frost over fodgængerovergangen/ i biografens dybrøde foyer/ i flugt med hænderne for ansigtet« fra digtet ’Vent’. Koncertopførelsen af ’City Slang’ med holdet fra pladen i Saltlageret hører til mine bedste ungdomsminder.

Også Thomsens essays skatter jeg. ’Gå ikke længere end alt for vidt’ betød meget for mig, da jeg var ung.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her