Danske Forlag kritiseres i stærke vendinger for at negligere problemer med sexisme ved ikke at inkludere ansatte på forlag i ny undersøgelse. Branchen er nødt til at se indad, siger kommentator. Danske Forlag afviser kritikken.
Danske Forlag møder hård kritik:»Man har fuldstændig lukket øjnene. Det er helt uhørt og en skamplet«
Formand for Danske Forlags bestyrelse, Lars Boesgaard, er administrerende direktør på Lindhardt og Ringhof. Danske Forlag får kritik for ikke at ville undersøge sexisme og krænkelser til bunds. Foto: Niels Hougaard/POLFOTO
Det møder nu kritik fra flere fronter, at brancheorganisationen Danske Forlag ikke vil undersøge sexisme og seksuelle krænkelser på de danske forlag.
I sidste uge blev organisationen sammen med foreningerne Danske Skønlitterære Forfattere og Dansk Forfatterforening enige om at få et advokatfirma til at lave en ekstern undersøgelse. Men den skal kun omfatte eventuelle problemer og episoder, der er sket i »snitfladen mellem forlagsansatte og forfattere« og ikke se nærmere på de interne forhold på forlagene.
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.