En tidligere ceo har skrevet en digtsamling om jobs, men kan chefen skrive? Det spørger Benedicte Felix om i denne uges ’Uanmeldt’.

Tidligere mediechef udgiver en digtsamling. Det slipper han ... ja, bedøm selv

Christian Kemp har i mere end 25 år haft sin gang i den danske tv-branche, senest som CEO for Discovery Danmark. Foto: Muusman Forlag
Christian Kemp har i mere end 25 år haft sin gang i den danske tv-branche, senest som CEO for Discovery Danmark. Foto: Muusman Forlag
Lyt til artiklen

Kære Felix

Poesien er lige så nem, som den er svær. Den spænder fra røde roser til sommerfugledale hen over sort mælk. Nogle tror måske, at digte altid handler om livets store tinder og dale, men det kan også være mere hverdagsligt. Tidligere ceo for Discovery Danmark Christian Kemp har skrevet en digtsamling om arbejde. ’Job på Håbets Allé’ hedder den, og fordi vi to nok ved mere om syntaks end ledelse, kan jeg med fryd spørge: Kan chefen digte?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her