Danskernes påklædning har ændret sig en hel del de seneste 400 år. Tobindsværket ’Moden i Danmark’ viser, at trends oftest kommer udefra, og at klasse og status slår tydeligt igennem i tøjet.

Da kongen lagde skat på parykker, var det kun de allerrigeste, der havde råd til at gå med falsk hår

’Moden i Danmark’ kortlægger en udvikling, hvor påklædning bevæger sig fra at være en klassemarkør til at handle om livsstil. Foto: Rune Pedersen
’Moden i Danmark’ kortlægger en udvikling, hvor påklædning bevæger sig fra at være en klassemarkør til at handle om livsstil. Foto: Rune Pedersen

Mode har altid handlet om mere end at holde kroppen varm. Tøjet, skoene eller frisuren fungerer som statusmarkører og sender signaler til omgivelserne om en persons position i samfundet.

Således også i Danmark i årene omkring 1700, hvor det var populært at gå med paryk, men i 1710 indførte Frederik IV en parykskat, som udsprang af behovet for at spare i det fattige rige. Reelt betød luksusafgiften, at det kun var de allerrigeste danskere, som havde råd til at gå med falsk hår.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her