Slutter i morgen: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Tænk, måske går du og jeg rundt med noget af denne vikingekvinde i blodet, skriver Felix Thorsen Katzenelson, som af Eva Eistrup har fået tilsendt en bog om kvindeliv i vikingetiden.

Felix Thorsen Katzenelson: Vi bliver tudet ørerne fulde med, at vi har noget af deres skandinaviske heltemod i os

Vikingerne var seje og barske - og det var bestemt ikke let at være kvinde. Her er det fra den store vikingefestival i Trelleborg i 2015.   Foto: Mads Nissen
Vikingerne var seje og barske - og det var bestemt ikke let at være kvinde. Her er det fra den store vikingefestival i Trelleborg i 2015. Foto: Mads Nissen
Lyt til artiklen

Kære Felix

Vikingetiden. Det er jo på sin egen skævvredne måde en del af en dansk kernesund kulturopvækst at lære noget om, hvor gode, slemme og seje vikingerne var, da de hærgede, herskede og mytologiserede sig gennem Europa dengang. Der findes velsagtens ikke mange folkeskoleliv, der ikke har haft en lejrtur til en vikingeborg et sted, hvor folk i oldnordiske kostumer går til hånde som formidlere. Som altid er der oversete detaljer, og måske du finder nogen, når jeg nu sender dig Kim Hjardars ’Auðr – Kvindeliv i vikingetiden’.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her