I en livlig krabat af en bog samler Per Juul Carlsen de brikker, der forklarer det danske filmmirakel.
Et mirakel kan man ikke sådan lige gentage
Ko & Kokain Kompagniet. Nikolaj Lie Kaas, Søren Pilmark & Mads Mikkelsen udgjorde sammen med Ulrich Thomsen den uortodokse mandekvartet i spidsen for de sorte drengestreger i Anders Thomas Jensens banebrydende komedie 'Blinkende lygter' med kærlig hilsen til Ove Ditlevsen. Foto: Mary Evans/af Archive/m&m Produc/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Der er netop indgået et nyt filmforlig. I filmbranchen er armene røget i vejret over en vigtig saltvandsindsprøjtning til dansk film i en svær tid. Politikerne har ikke glemt dansk films storhedstid, men man aner mere end en snert af håbefuld politisk nostalgi. Kan miraklet i dansk film mon genskabes?
Det er faktisk svært at forestille sig. Man kan givetvis skubbe i den rigtige retning, men der skete noget unikt i dansk film omkring årtusindskiftet, som vi næppe ser magen til igen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.