Lone Theils’ tredje bind om de ansigtsløse britiske seriemordere er stadigvæk et velfortalt indblik i den udefinerbare ondskab. Mere traditionelle ansigter på mordere får vi i hendes kortroman.

Jeg er heftigt blevet bebrejdet min modstand mod ’lytteratur’. Men her er to bøger, du kan lytte til

Lone Theils er en glimrende fortæller, og tredje bind af historien om britiske seriemordere kan absolut både læses - og lyttes. Foto: Thomas A
Lone Theils er en glimrende fortæller, og tredje bind af historien om britiske seriemordere kan absolut både læses - og lyttes. Foto: Thomas A
Lyt til artiklen

Den amerikanske pulitzerprismodtager og forfatter Caroline Fraser har med sin bog ’Murderland: Crime and Bloodlust in The Time of Serial Killers’ fra 2025 opkastet den nyeste teori om seriemorderes gådefulde genesis, et bud på, hvorfor den slags tilsyneladende bund- og grundløse mordere især er opstået i USA og Storbritannien.

De er hjerneskadet af industrialiseringens vedvarende forurening fra fabrikker, minedrift og muligvis lufthavne. Teorien er til diskussion. Men det er en kendt sag, at vi stadigvæk er – om ikke på bar bund – så i hvert fald kun nået til kælderen i forhold til at forstå, hvad der skaber motivløse seriemordere.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her