Ny dansk debutant serverer en heksebryg af kyseklædte enker, dæmon-drenge med fedtet hår og altergang med stive brystvorter.

Øens fuckboy står ved alteret og ignorerer den søster, han lige har snavet

Feline Kamber (f. 2001) har gået på Forfatterskolen. 'Foder til høns' er hendes debutroman. Pr-foto Lea Meilandt
Feline Kamber (f. 2001) har gået på Forfatterskolen. 'Foder til høns' er hendes debutroman. Pr-foto Lea Meilandt
Lyt til artiklen

God kunst kan godt være svær at få hul på. Feline Kambers lille, lysebrune romandebut er så marsk-mudret og så fuld af hønselus og snegle, der kommer op gennem håndvasken, at jeg følte en modstand, hver gang jeg hev den op af tasken.

Det var som at se Lars von Triers ’Breaking the Waves’ og lige skulle fatte, at det her sepiafarvede og afsondret sekteriske miljø havde noget at sige mig. I begge tilfælde viser der sig midt i det trøstesløst fremmedartede at være en urfortælling om kærlighedens destruktive kræfter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her