Forfatter tager på reflekteret rundtur i Kierkegaards værker

Jubilæum. Anledningen for 'Kierkegaard i Grækenland' er det store 200-års jubilæum for Kierkegaards fødsel i 1813. Det udgør også en glimrende anledning til at læse den.
Jubilæum. Anledningen for 'Kierkegaard i Grækenland' er det store 200-års jubilæum for Kierkegaards fødsel i 1813. Det udgør også en glimrende anledning til at læse den.
Lyt til artiklen

Den amerikanske filosof Richard Rorty foreslog engang et enkelt kriterium, som kan bruges til at skelne filosofiske værker fra andre – nemlig at man skal have læst Platon og Kant for at kunne forstå dem.

LÆS OGSÅ Kierkegaard er en kur mod overfladiskhed

Ud fra det kendetegn kommer genresammenblandende forfattere som Søren Kierkegaard og Friedrich Nietzsche nemt ind i den filosofiske fold, for de forudsætter begge et indgående kendskab til Platon i særdeleshed såvel som til oldgræsk filosofi i almindelighed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her