janus metzhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


janus metzhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

I 20 år har antropolog Sine Plambech forsket i sexarbejde. Ny bog fortæller om fire af de skæbner, hun har mødt. Og det er både brutal og rørende læsning.

6 hjerter: Brutal og rørende bog om sexarbejdere kan ændre liv

En af hovedpersonerne i Sine Plambechs bog om sexarbejdere er nigerianske Vivian (tv.).  Foto: Nichlas Pollier
En af hovedpersonerne i Sine Plambechs bog om sexarbejdere er nigerianske Vivian (tv.). Foto: Nichlas Pollier
Lyt til artiklen

En gang imellem får vi en helt, helt særlig bog. En bog, som kan vise os noget, vi aldrig nogensinde har set før, en bog, der kan ændre liv, fordi den åbner vores øjne. En bog, som i alle henseender er en gave.

Sådan en bog er antropolog Sine Plambechs ’Global sex. Hvad sexarbejdere ved om kærlighed og kapitalisme’. I 20 år har Plambech forsket i migration, sexarbejde og trafficking. Man kan finde aftryk af hendes arbejde i internationale rapporter og akademiske afhandlinger, men Plambech står også sammen med sin mand, filminstruktør Janus Metz, bag dokumentarfilmene ’Fra Thailand til Thy’ og ’Hjertelandet’, som skildrer en gruppe thailandske kvinder, der er rejst til Danmark for at gifte sig med danske mænd eller for at sælge sex.

janus metzhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her