Fascinerende historie går i kødet på Pakistans overklasse

Stemningsmættet. Kamila Shamsie ny roman er fyldt med stemninger og sansninger.
Stemningsmættet. Kamila Shamsie ny roman er fyldt med stemninger og sansninger.
Lyt til artiklen

Det handler måske nok om ung kærlighed, men det er det mindst interessante ’Kort over vejen’ af den pakistansk-amerikansk-engelske forfatter Kamila Shamsie, født 1973. Romanen er som et nuanceret, sofistikeret og loyalt indblik i forfatterens plagede og mildt sagt problematiske hjemland og fortællerens elskede fødeby, Karachi, den er dybt fascinerende, underholdende og gribende. LÆS OGSÅRussisk avantgardist udkommer i fremragende oversættelse Og dens mest interessante kærlighed er den intellektuelle patriots ulykkelige kærlighed til et voldeligt, etnisk splittet, korrupt og udemokratisk land. Romanens hovedpersoner er børn af overklassen; det er kun overklassen, der har råd til had-kærligheds-forhold til deres land og til at tage konsekvensen ved at rejse fra det – og komme igen. De er, som forfatteren, født lige efter et skelsættende år i Pakistans historie, 1971. Med den korte krig mellem Indien og Pakistan, der resulterede i, at Østpakistan blev til Bangladesh. Med Vestpakistans folkedrab på den bengalske befolkning, politisk forfølgelse og enorme flygtningestrømme til Indien.

Kærlighed og kynisme
Det havde været en stor hjælp om bogen – i det mindste i sin danske version – havde haft en lille artikel eller stor note om den historie. Nu må den uforberedte læser gætte sig til de historiske fakta omkring det traume, der langsomt afdækkes i løbet af romanen. Eller slå det op på nettet.

Den purunge fortællers far var i 1971 forlovet med moderen til hendes symbiotiske sjæleven fra fødslen og siden elskede, Karim. Så kom krig og racehad imellem dem. Et offer kom til at ligne et forræderi.

Det er den korte version; sandheden kommer først frem til sidst. Undervejs er der mange nuancerede mellemregninger og megen slagfærdighed, humor, intelligens, kærlighed og kynisme på spil. I ’Kort over vejen hjem’ følger vi de fire overklasse-teenageres turen rundt i Karachi og udlandet i deres både sårbare og forkælede eksistens: fortælleren, pigen Raheen; den smukke, naive, men i sin renhjertede enfoldighed skarpsynede Sonia med den nyrige, måske narkosmuglende far; playboyen Zia, som er forelsket i Raheen; og så Karim, som er som en bror for Raheen – og forelsket i Sonia.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her