Lis Vibeke Kristensens nye roman plaprer alt for meget

Læserne - og romanpersonerne - får slet ikke lov at tænke selv i 'En fest for Beate', mener Lise Garsdal.
Læserne - og romanpersonerne - får slet ikke lov at tænke selv i 'En fest for Beate', mener Lise Garsdal.
Lyt til artiklen

Umiddelbart lyder det som en bæredygtig idé: at skrive en bittersød komedie henvendt til kvinder, der er vokset fra chick-litten og på udkig efter en mere alderssvarende ’pigebog’ i buksedragt og bidselsko.

I hvert fald samler Lis Vibeke Kristensen (f. 1943) en venindegruppe, der nærmer sig halvtredsårsalderen og det sted i livet, hvor der gøres status, tages afsked og ryddes op. Forældre dør, ægteskaber forliser, kræftdiagnoserne florerer, og overgangsalderen er en sveddryppende realitet.

Kedeligt? Det bliver det sikkert også – oh ve – men Lis Vibeke Kristensen trøster sine yngre medsøstre med, at ikke alle forvandlinger er til det værre; selv en hengemt enke med pagehår og fede lår kan tabe sig (lidt) og få en falckredder i kanen og en forstenet pebermø springe ud som varmblodet lesbisk. Se, se. Usympatisk hovedperson Historien bygges op omkring magtmennesket Lis, der er så usympatisk fra først til sidst, at det forbliver en gåde – romanens eneste – hvorfor alle springer for hende.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her