Dansk forfatter skriver klimaroman om afskyelig snemand

Afskyelig. Charlotte Weitze lader den afskyelige snemand svede i sin klimaroman. Sådan som resten af kloden gør.
Afskyelig. Charlotte Weitze lader den afskyelige snemand svede i sin klimaroman. Sådan som resten af kloden gør.
Lyt til artiklen

Selv de mest forbenede klimaskeptikere er efterhånden ved at indse, at menneskeskabte påvirkninger er med til afgørende at skubbe klodens temperatur i den helt forkerte retning.

Men føler vi os ikke alle sammen en lille smule hjælpeløse i forhold til det store livsafgørende, men også mærkeligt diffuse og komplicerede spørgsmål om klimaet? Hvad kan vi gøre, der for alvor batter? Og kan vores forfattere på nogen måde være med til at forandre tingene? Uden at forfalde til klimamissionærer, der prædiker for de omvendte?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her