Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Stig Troelsens debut om livet på Færøerne i begyndelsen af 1900-tallet farer mellem spænding og folklore

Der elskes, hades og hævnes i højdramatisk romandebut

I begyndelsen af 1900-tallet begiver to færøske unge piger sig ud på en tur over fjeldet en tidlig søndag morgen. De efterlader en kort besked til deres familier. Pigerne dukker ikke op igen, og man finder dem aldrig. Deres forsvinden er en uløst gåde på Færøerne.

Dette er den faktuelle historiske baggrund for Stig Troelsens roman og det, der har sat hans fantasi i gang. Han digter et motiv ind i den ene af de to unge veninder, Bjørg og Eydis. Bjørg er forelsket i den lyse bonde Sigmundur, men samme festnat, hvor de viser deres kærlighed til hinanden, overfaldes og voldtages hun af den jaloux sømand Páll. Voldtægten får følger. Også andre end Bjørgs heftige had og ønske om hævn over Páll, der imidlertid er taget til søs. På det skib, hvor hendes far er kaptajn.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her