Anbefalelsværdig bog om skumfidustesten savner lidt refleksion

Mums. Walter Mischel blev i 1960'erne en af de mest berømte forskere i psykologi efter et forsøg, der involverede børn - og skumfiduser.
Mums. Walter Mischel blev i 1960'erne en af de mest berømte forskere i psykologi efter et forsøg, der involverede børn - og skumfiduser.
Lyt til artiklen

Hvad sker der, hvis man fortæller børnehavebørn, at de kan få en skumfidus straks? Så vil næsten alle børn umiddelbart spise den søde fristelse. Men hvad så, hvis man fortæller børnene, at de kan få to skumfiduser i stedet for en, hvis de blot venter 20 minutter med at spise?

Endda i et lokale, hvor der ikke rigtig er noget at give sig til, mens de venter? Ja, så er der også mange, der spiser ret hurtigt – og altså kun får den ene skumfidus – men der er også en del, som kan vente længe og få den dobbelte belønning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her