Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Leif Davidsen: Man behøver ikke have hele handlingen klar, før man begynder at skrive

forbilledet. Leif Davidsen fik tidligt øjnene op for Hemingway, der havde skrevet både romaner og journalistisk. Foto:  Anders Brohus
forbilledet. Leif Davidsen fik tidligt øjnene op for Hemingway, der havde skrevet både romaner og journalistisk. Foto: Anders Brohus

I udgangspunktet ville Leif Davidsen slet ikke være journalist. Hans første drøm var at blive forfatter, ja, ikke bare det. Han skrev digte. Samtidig var han dog godt klar over, at chancen for at kunne leve af at være digter eller romanforfatter for den sags skyld var minimal.

Skrevet blev der imidlertid allerede fra folkeskolens sidste klasser. Ikke kun digte, men også noget, der mindede om udviklingsromaner i stil med Rifbjergs ’Den kroniske uskyld’.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her