Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Den absolut sidste bog om Annika Bengtzon er en værdig afslutning

Krimidronning. Den svenske krimidronning Liza Marklund begyndte serien om Annika Bengtzon i 1998.
Krimidronning. Den svenske krimidronning Liza Marklund begyndte serien om Annika Bengtzon i 1998.

Det kan godt være, at der de seneste 10-15 år er udkommet så mange elendige krimier med kvindelige hovedpersoner, der duller rundt med bleer og sure mænd, at det efterhånden er svært at se kvaliteterne ved det hele. Men de gode femikrimier er værd at hylde netop nu, hvor svenske Liza Marklund udkommer med den absolut sidste bog om journalisten Annika Bengtzon.

Marklund er uden tvivl den krimiforfatter, som flest nordiske kvindelige krimiforfattere har forsøgt at efterligne. Og selv om en hel del af det, hun har leveret gennem årene, har været halvskidt, har det oftest været bedre end efterligningerne.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her