Nattens Oscargalla betyder hæder til den ellers lidt oversete film Crash. Og samtidig har det betydet det en omlægning af programmet i den københavnske biograf Vester Vov Vov, der er eneste biograf med filmen på programmet. Nu er der nemlig igen en daglig visning af Crash, der ellers har været kraftigt nedprioriteret i forhold til andre Oscarkandidater, nemlig Good Night & Good Luck, Brokeback Mountain og Sophie Scholl. Crash har måttet nøjes med sene weekendforestilinger, men nu er det altså 'Crash' der har indtjent hæderspladsen. Til de mere Oscar-sultne er det værd at holde øje med Cinematekets serie Oscar Runner-Up - 11 film der blev spået gode chancer for at blive Årets Film, men lige præcis ikke klarede den. Til dem der savner den evige Oscar-toer Martin Scorsese på programmet er han med vilje udeladt på listen til fordel for en omfattende kavalkade til efteråret. Læs Kim Skottes anmeldelse af Crash.Cinematekets serie om Oscar Runner Up.Web tv: Crash blev årets Oscar-overraskelse.Bodil: 'Drabet' blev topscorer.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Er det en joke?
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























