»Ja, det var noget af en overraskelse. Vi står faktisk med åben mund og polypper«.
Sådan lyder kommentaren fra Zentropa-stifter Peter Aalbæk Jensen, efter at Susanne Bier i nat var på scenen i Los Angeles for at hente en gylden globus for filmen 'Hævnen'.
»Jeg havde måske troet, at de udenlandske filmkritikere vil være mere til den skønne, men sorte mexicanske film om elendige liv i Barcelona, 'Biutiful' (instrueret af Alejandro Gonzáles Inarritu, red.)«, siger Peter Aalbæk Jensen.
FOTOS
»Men det er jo det gode ved Susanne Bier, hun er uovertruffen til at gå ind i folk med træsko på. Hun kan det der med at lave noget, hvor alle kan være med, samtidig med at det er udfordrende«, lyder det fra Aalbæk Jensen, der til morgen endnu ikke selv har hørt fra Globe-vinderen i Los Angeles.
Peter Aalbæk Jensen konstaterer desuden, at prisen må betyde, at 'In a Better World', som er den internationale titel på 'Hævnen', har bedre muligheder for at blive nomineret til den store Oscar-fest, der finder sted 27. februar.
LÆS MERE
Susanne Bier vinder Golden Globe»Tror mere på det nu«
Hvilke film, som det amerikanske filmakademi nominerer til the Oscars, bliver afsløret næste tirsdag.
»Vi har en stærk og skøn konkurrent i 'Biutiful', men jeg tror voldsomt meget mere på det nu, hvor en samling sure internationale filmkritikere har peget på Susanne Biers film«, siger Peter Aalbæk Jensen om sin Oscar-mavefornemmelse.
»Det er skønt og uforudsigeligt. Og det kan jeg love dig for, at de også kan skrive under på i den mexicanske lejr«, siger han.
Javier Bardem: Sådan forfører man en hel verdens kvinderfortsæt med at læse


























