Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

McConaughey-rumfilm er fuld af sorte huller

Astronaut. Matthew McConaughey.
Astronaut. Matthew McConaughey.

Rumfilmen ’Interstellar’ er angivelig selv ude om det. Dagens Nyheter har opregnet 20 grelle eksempler på intergalaktisk lemfældighed.

Til en begyndelse morer DN sig over, at ledelsen af Nasa i den fremtid, ’Interstellar’ foregår i, sidder i et kedsommeligt bibliotek, hvor man skriver højteknologiske formler ned på skifertavler. Endvidere undrer det, at den fallerede astronaut, der tilsyneladende er ’udvalgt’ af en højere magt til opgaven at redde menneskeheden, kommer helt tilfældigt forbi den lade i Midtvesten, Nasa har sit hovedkvarter neden under.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her