Film om bin Laden hænger i tynd tråd

Foregangskvinde. Kathryn Bigelow er den første kvinde der har modtaget en Oscar for bedste instruktør.
Foregangskvinde. Kathryn Bigelow er den første kvinde der har modtaget en Oscar for bedste instruktør.
Lyt til artiklen

Mon ikke den amerikanske instruktør Kathryn Bigelow i går tænkte: Når det skulle være, var det godt, det skete nu, og ikke om et år. Hun har i nogen tid arbejdet på en spillefilm om et mislykket forsøg på at fange verdens mest eftersøgte mand, Osama bin Laden, i hans gemmested på grænsen mellem Afghanistan og Pakistan.

Oscarvinder
Men med de amerikanske specialstyrkers vellykkede aktion i Pakistan i går kunne det godt se ud til, at der om ikke andet er behov for en grundig omskrivning af manuskriptet.

Kathryn Bigelow var i gang med at forhandle med forskellige skuespillere som mulig hovedrolleindehaver i filmen. Rygter i filmbranchen har blandt andre nævnt australske Joel Edgerton – blandt andet kendt for rollen som Gawain i ’Kong Arthur’ – som en af dem, Kathryn Bigelow var i forhandlinger med.

Bigelow fik sidste år en Oscar som bedste instruktør for filmen ’The Hurt Locker’, og dermed blev hun den første kvinde nogensinde, der løb med den pris – som hun i øvrigt modtog for næsen af sin eksmand James Cameron (’Avatar’).

Magasin hylder de mest indflydelsesrige mennesker

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her