Foregangskvinde. Kathryn Bigelow er den første kvinde der har modtaget en Oscar for bedste instruktør.
Lyt til artiklen
Henter...
Mon ikke den amerikanske instruktør Kathryn Bigelow i går tænkte: Når det skulle være, var det godt, det skete nu, og ikke om et år.
Hun har i nogen tid arbejdet på en spillefilm om et mislykket forsøg på at fange verdens mest eftersøgte mand, Osama bin Laden, i hans gemmested på grænsen mellem Afghanistan og Pakistan.
Oscarvinder
Men med de amerikanske specialstyrkers vellykkede aktion i Pakistan i går kunne det godt se ud til, at der om ikke andet er behov for en grundig omskrivning af manuskriptet.
Kathryn Bigelow var i gang med at forhandle med forskellige skuespillere som mulig hovedrolleindehaver i filmen. Rygter i filmbranchen har blandt andre nævnt australske Joel Edgerton – blandt andet kendt for rollen som Gawain i ’Kong Arthur’ – som en af dem, Kathryn Bigelow var i forhandlinger med.
Bigelow fik sidste år en Oscar som bedste instruktør for filmen ’The Hurt Locker’, og dermed blev hun den første kvinde nogensinde, der løb med den pris – som hun i øvrigt modtog for næsen af sin eksmand James Cameron (’Avatar’).