DR's nye bogprogram handler ikke om lidderadur. Det handler om bøøøøger. Som vi kender i forvejen

Forfatter Flemming Møldrup (i midten), som mange kender som livsstilsekspert i DR-programmet 'Kender du typen' er vært på DR's nye program 'Vild med bøger'. Til venstre for ham står Naser Khader og til højre Tom Buk-Swienty.
Forfatter Flemming Møldrup (i midten), som mange kender som livsstilsekspert i DR-programmet 'Kender du typen' er vært på DR's nye program 'Vild med bøger'. Til venstre for ham står Naser Khader og til højre Tom Buk-Swienty.
Lyt til artiklen

Mange kan godt lide en god kop kaffe. Eller et godt glas rødvin. Eller et godt stykke ostemad. For slet ikke at tale om en god bog. Sådan en der forsøder sommerferien, forkorter tiden til slukningen af natlampen, forlænger bevidstheden eller forherliger menneskers historie.

Og engang var det da også sådan, at der i fjernsynet var udsendelser, hvor mænd med skæg og pibe talte salvelsesfuldt om bøøøger. Men her var det faktisk ikke bøøøøger, man talte om. Nej, det var lidderadur, som er finere end bøger. For lidderadur er jo romaner, noveller, digte og essays, mens bøger i al sin omfattende bredde også kan være opskrifter på forloren hare på mange måder, sådan taber du dig til badesæsonen eller instruktioner i den rette omgang med højhastighedsværktøj eller din ægtefælles familie.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her