Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Hillary Clinton og Steven Spielberg filmatiserer kvindekamps-bestseller

Hillary Clinton skifter midlertidigt branche, når hun skal til at være producent. Steve Parsons/AP
Hillary Clinton skifter midlertidigt branche, når hun skal til at være producent. Steve Parsons/AP
Lyt til artiklen

»Jeg er så glad for at skulle arbejde med Elaine, Steven og alle andre hos Amblin Television, når vi bringer dette vigtige projekt ud til publikum over alt«, siger Hillary Clinton.

Hun taler om det samarbejde, hun netop har indgået med Steven Spielberg om at filmatisere forfatter Elaine Weiss anmelderroste 'The Woman's Hour: The Great Fight to Win the Vote'.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
De fleste tager deres fødder for givet. »Foden er så undervurderet. Men de fleste er nærmest ligeglade med deres fødder, indtil de får ondt i dem«, fortæller fysioterapeut Medde Lykke Vognsen. »Jeg ser mennesker i alle aldre. Børnehavebørn, der ikke vil gå tur, teenagere, der har opgivet at være på idrætsefterskolen, frustrerede løbere, seniorer, der ikke kan stå op og gå på toilettet om natten uden at tage sko på, fordi det gør ondt at gå de få meter på bare fødder«. Derfor ønsker hun sig en fodrevolution. Vi skal tage vores fødder alvorligt, vi skal træne dem.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her