Signe Byrge Sørensen er dobbelt oscarnomineret som producer bag filmene ’The Act of Killing’ og ’The Look of Silence’, og nu er animationsdokumentaren ’Flee’, som hun også er medproducer på, udtaget til Cannes Filmfestival. I Film&Tv’s undersøgelse af magthierarkiet i dansk dokumentarfilm blev hun udpeget som den mest magtfulde producer i Danmark.

Danmarks mest magtfulde producer interesserer sig for ondskab

Sine Byrge Sørensen betragtes i Film&Tv’s undersøgelse af magthierakiet i dansk dokumentarfilm som den producer med mest indflydelse. Sammen med Joshua Oppenheimer har hun været oscarnomineret to gange, og tidligere i år blev CPH:DOX vundet af en film, hun og en kollega har produceret. Foto: Miriam Dalsgaard/POLFOTO
Sine Byrge Sørensen betragtes i Film&Tv’s undersøgelse af magthierakiet i dansk dokumentarfilm som den producer med mest indflydelse. Sammen med Joshua Oppenheimer har hun været oscarnomineret to gange, og tidligere i år blev CPH:DOX vundet af en film, hun og en kollega har produceret. Foto: Miriam Dalsgaard/POLFOTO
Lyt til artiklen

Filmproducer Signe Byrge Sørensen inviterer mig indenfor i kontorerne på Østerbro i København med et genert smil og et observerende blik bag brillen, og ingen af delene svarer til den gængse forestilling om, hvordan et stærkt menneske med stor indflydelse ser ud.

Men Signe Byrge Sørensen er stærk på sin egen måde. I det seneste årti har hun og hendes produktionsselskab Final Cut for Real flere gange været nomineret til eller har modtaget nogle af dokumentarbranchens største priser for værker, der undersøger grusomme menneskelige handlinger i et overraskende kunstnerisk eller afdæmpet filmsprog. Både i 2012 og 2014 var hun sammen med instruktøren Joshua Oppenheimer oscarnomineret for henholdsvis ’The Act Killing’ og ’The Look of Silence’ om indonesiske massemordere og deres ofre. Begge film regnes ikke blot af mange som nogle af alle tiders bedste dokumentariske værker, men nogle af de bedste film i det hele taget i de seneste 20 år.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her