Filmværkstederne fylder 50 år 1. oktober. I sin levetid har flere store navne leget og eksperimenteret der. Ny serie i Cinemateket tager os igennem en perlerække af filmene.

50 år i dag: Master Fatman, Thomas Vinterberg og Jørgen Leth gjorde det, eksperimenterede i filmværkstederne

Fejring. Filmværkstederne fylder 50 år. Cinemateket viser i den forbindelse en lang række film. Den første er 'Ironside' af Jannik Hastrup Framegrab fra filmen
Fejring. Filmværkstederne fylder 50 år. Cinemateket viser i den forbindelse en lang række film. Den første er 'Ironside' af Jannik Hastrup Framegrab fra filmen
Lyt til artiklen

Film og tv har altid været en balancegang eller ligefrem en brydekamp mellem kommercielle og kunstneriske interesser. I Danmark er vi så heldige, at vi har filmværkstederne, der i dag fylder 50 år som institution.

På filmværkstederme (der aktuelt findes i København, Aarhus, Odense og Viborg) er eksperiment og proces i højsædet. Ud fra et konformt synspunkt er det stedet, hvor man kan prøve sit talent af tidligt i karrieren, men langt vigtigere end det har det gennem tiden været – og er – et frirum, hvor visuelle kunstnere kan eksperimentere uden øje for kommercielle interesser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her