Mens 1940’ernes og 50’ernes italienske neorealisme blev europæisk forbillede, prøver den debuterende instruktør her snarere at lure nordeuropæisk familierealisme kunsten af i denne sympatiske om ikke just perfekte historie:
11-årige Tommaso er en alvorlig dreng, af gode grunde.
I skolen er han lidt udenfor, henvist til en stum klassekammerat. Storesøsteren er skrup irri- og puberterende, og mellem forældrene er stereotypierne (forfriskende!) byttet om: Hans enlige, ansvarlige men lidt sammenbidte far bryder sammen under presset og kræver urimeligt, at Tommi fortsætter til svømning, skønt drengen hellere vil gå til fodbold (og det er så okay, hvis det bliver som libero – den italienske titel).
Spredehagl
Mens børnenes mor dårligt nok sidder på reservebænken: Hun er en rastløs flane, der »kommer og går«, som Tommi resigneret konstaterer. Utilfredsstillede længsler? Umodenhed?
Filmens løse ender – også forholdet til den stumme kammerat og til en velhavende nabodreng f.eks. – røber uforløste planer, men Alessandro Morace er et lille scoop som Tommi, og hans far spilles smukt og fattet af instruktøren selv. Forholdet mellem de to og den varme, men usentimentale tone kompenserer næsten for, at filmen fokuserer for spredt og savner et egentlig plot.
Lyt til artiklen
Mest læste
-
Francis Fukuyama: Rubio sagde et ord, der afslørede Trumps virkelige projekt
-
Dråben er, da han hører penisjoken
-
Gigantisk bestseller: Filmrettighederne blev solgt, inden bogen udkom. Det forstår man
-
Sportsredaktøren: Messis bodyguards fandt ud af blindgyden og har nu kurs mod en ufattelig stime
-
»Da hun smadrede alle mine guitarer med en hammer, tænkte jeg, at det var på tide at komme væk«
-
Mishandlet værnepligtig afslører horrible forhold i Ukraines hær
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Johanne Schmidt-Nielsen
Per Frederiksen og Per Frederiksen
tema
tema




























