Kommissær Beck forvandles til beskidt alkoholiker

I rollen som den strandede alkoholiker Per genkender man Peter Haber fra tv-serien 'Beck', hvor han lever i et knap så rosenrødt Sverige, som i 'Små mirakler og store'. Foto: SF Film
I rollen som den strandede alkoholiker Per genkender man Peter Haber fra tv-serien 'Beck', hvor han lever i et knap så rosenrødt Sverige, som i 'Små mirakler og store'. Foto: SF Film
Lyt til artiklen

Den midaldrende Per er alkoholiker og hjemløs og har været det i rigtig mange år. En dag forsøger han at redde sin finske kammerat Olli, som han deler soveplads med under en jernbanebro i Stockholm, fra at blive anholdt for tyveri. Men i stedet bliver Per selv anholdt og sigtet for forbrydelsen.

I retten er det tilfældigvis den ældre bror, han ikke har set i årtier, der er forsvarer. Alle anklager fordufter som snaps til en julefrokost, og Per er en fri mand. Og dog. Broren konfronterer ham med den fortid, der har sendt ham ud på en tilsyneladende livslang druktur. Belæsset med de mange penge, storebroren møjsommeligt og loyalt har sat ind på hans konto gennem årene, vender han den røde tud hjem mod Skåne, hvor der skete noget i ungdommen, som har kastet lange skygger af sort samvittighed og tunge skyer af alkohol ind over Pers liv lige siden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her