Stalkerthriller er mere intelligent end en klichéfyldt

Lyt til artiklen

Det er ikke just til alle morgenvisninger af thrillere i Palads, at denne anmelders morgenmagelige krop går i alarmberedskab, og det er sjældent, at hele anmelderstaben i salen flyver op af sæderne ved samme bøh-effekt (noget med at tørre dug af en rude, men udført chokerende vellykket).

Men debutinstruktør John Edgerton har lavet en film, der er overraskende meget bedre, end hvad den lyder af: Et smukt ægtepar (Jason Bateman og Rebecca Hall) flytter til L.A., møder mandens gamle klassekammerat (spillet af Edgerton), der snart bliver omklamrende og (uhyggeligt!) svær at slippe af med.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her