Den femte istid er over os, og det går ikke stille for sig

ISTIDSFAUNA. Manny, Diego og de andre kendte og elskede figurer fra ’Ice Age’-universet står over for både velkendte og uventede udfordringer i 5’eren. Foto: Twentieth Century Fox
ISTIDSFAUNA. Manny, Diego og de andre kendte og elskede figurer fra ’Ice Age’-universet står over for både velkendte og uventede udfordringer i 5’eren. Foto: Twentieth Century Fox
Lyt til artiklen

Hvad nu hvis Snurre Snup og Daffy også havde haft tid til at dyrke familieværdierne ved siden af at sprede gakket galskab og surrealistisk kaos? Måske har noget i stil med det spørgsmål rumlet rundt i hovedet på holdet bag den første ’Ice Age’-film tilbage i 2002.

Toon-anarkistisk humor i vildt rutsjebanetempo. Kombineret med en eksotisk verden og familieværdier med figurer, der gør det let at identificere sig med de fremmedartede dyr. Som om istiden var endnu en amerikansk forstad. Det er opskriften på en bemærkelsesværdig succes.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her