Sådan ser Oscar-kjolerne ud i år

Oscar. Giuliana Rancic var en af de første på den røde løber ved Kodak Theatre.
Oscar. Giuliana Rancic var en af de første på den røde løber ved Kodak Theatre.
Lyt til artiklen

Der er trængsel på den røde løber i Hollywood, hvor stjernernes kjoler som altid tiltrækker sig opmærksomhed. Det er ikke kun selve Oscar-uddelingen, der kan give stjernerne sommerfugle i maven. Også turen op ad den røde løber, der traditionen tro foregår i det stiveste puds, er lidt af en oplevelse - og der bliver i den grad gjort noget ud af kjolerne. Den røde løber er nemlig én lang catwalk, hvor stjernerne gør deres bedste for at imponere resten af verden. Det lykkedes i år især for skuespillerinden Milla Jovovich, der er med ved Oscar-uddelingen for første gang.

Hendes hvide, asymmetriske kjole var en ren magnet for kameraerne. »Det er min første gang til Oscar-uddelingen, så jeg ville gerne have en kjole, der mindede lidt om en brudekjole«, jokede hun.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her