3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

TV 2’s nye dokumentarserie ’Udenrigsministeren’ følger Lars Løkke Rasmussen og hans stabs håndtering af Grønlandskrisen det sidste år. Allerede inden premieren har projektet mødt politisk kritik.

Udskældt dokumentar er større end Løkke

Karen Clement, Lars Løkkes særlige rådgiver, viger ikke fra hans side og er efter eget udsagn ekspert i at finde flugtruter, når de ikke ønsker at besvare spørgsmål fra pressen.  Foto: TV 2
Karen Clement, Lars Løkkes særlige rådgiver, viger ikke fra hans side og er efter eget udsagn ekspert i at finde flugtruter, når de ikke ønsker at besvare spørgsmål fra pressen. Foto: TV 2
Lyt til artiklen

Der er ingen i dansk politik, der kan få det uperfekte til at spille for sig, som Lars Løkke Rasmussen kan.

Han er altid to personer med to meget forskellige fortællinger – jævnfør privat-Lars og politiker-Lars.

Mennesket Løkke kan altid komme magtpolitikeren Løkke til undsætning med en pibe eller en cigaret eller en kold fadøl.

Så elsker vi ham igen, som vi elsker os selv og vores symbolsk ladede laster. En rebelsk danskhed man kan købe i kiosken.

Nu er der endnu en fordelagtig dobbelthed på spil hos Lars Løkke. Der er Moderaternes formand, sovset ind i møgsager, indenrigspolitiske slagsmål og indtil for ganske nylig meget dårlige meningsmålinger. Og så er der ... Udenrigsministeren.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her